Bližší představu o geologických poměrech lokality lze získat z prací Mgr. Jana Doucka (viz. následující ukázkový odstavec)
LÁMÁNÍ ŽUL V ŽELEZNÝCH HORÁCH
Lokalita se nachází v severní části trojúhelníkovitého tělesa, které se nazývá nasavrcký pluton, a které tvoří s nadsázkou „žulové srdce Železných hor“.
Název žula je použit i při vědomí určité nepřesosti, protože pravých žul je v Železných horách relativně málo. V ostatních případech hovoříme o granitoidech, které mají pro školáky těžko zapamatovatelnou řadu názvů: granit – granodiorit – křemenný diorit s podí- lem gaber. Plocha tělesa „žul“ v Železných horách činí asi 200 km2.
V lomu nedaleko obce Ctětín byla na přelomu tisíciletí znovu obnovena těžba granodioritu, který má velmi vhodné vlastnosti pro výrobu dlažebních kostek různé velikosti.
Zpracování těžené suroviny do dlažebních kostek se odbývá přímo v lomu, takže je možné na vlastní oči vidět a objasňovat termíny jako „dobrá“ či „špatná“ strana „žul“. Obdobných provozů v Železných horách je velmi málo (jámový lom u Prosetína, Matulův lom u Hlinska).
nebo na stránkách České geologické služby.